Od 7. lat klasy wojskowe XLO w ZSKU 14 czerwca aktywnie uczestniczą w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Obchody zainicjowała Pani Agnieszka Iwaszek, która ciągle utrzymuje systematyczny kontakt z naszą szkołą; organizuje spotkania ze świadkami historii, tłumaczy polską, niełatwą historię, przygotowuje scenariusze naszych spotkań religijno-patriotycznych, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
W tym roku uczniowie klas wojskowych , jak co roku, nieśli Oświęcimski Sztandar, wypożyczany specjalnie na tę uroczystość. Był też sztandar naszej szkoły i reprezentanci kilku rzeszowskich szkół.
Po uroczystej mszy świętej w kościele Św. Krzyża na ul. 3 Maja, prowadzonej przez Księdza Prałata Władysława Jagustyna, rozpoczął się program artystyczny. Szczególnie powitaliśmy wyjątkowych uczestników obchodów: Panią Stanisławę Imiołek – byłą więźniarkę obozu w Pustkowie, KL Ravensbruck , KL Sachsenhausen, KL Oranienburg i Pana Jacka Augustynowicza –byłego więźnia Pustkowa, KL Ravensbruck. Obecni byli również członkowie rodzin byłych więźniów obozów.
Jak co roku odczytaliśmy listę nazwisk 40. rzeszowian wywiezionych w pierwszym transporcie więźniów do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku. Ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy. Wspomnieliśmy też o sytuacji z 1 maja 1940 roku, kiedy to deportowano i uwięziono w obozie dla kobiet dwie młode uczennice miejscowego Gimnazjum Żeńskiego.
Spotkanie uświetnili swoim przybyciem: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Henryk Wolicki - pełnomocnik prezydenta Rzeszowa i reprezentujący Zarząd Województwa Stanisław Kruczek .
Następnie uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 imienia Karola Szymanowskiego zaprezentowali kilka utworów muzycznych.
Wspomnieliśmy Śp. Pana majora Aleksandra Szymańskiego –byłego więźnia Auschwitz i Matuthausen-Gusen , który jest patronem klas wojskowych XLO.
Odczytaliśmy ostatnie przesłanie Pana Aleksandra Szymańskiego a uczennica klasy pierwszej przekazała swoje wrażenia dotyczące zaangażowania w pamięć o tych, którzy walczyli w obronie kraju.
Po odczytanym Apelu Pamięci uczniowie zaprezentowali: wiersz „W naszych sercach żyje” Józefa Błasińskiego z 1942 roku, utwór jednej z więźniarek Pani Urszuli Wińskiej będący obozową wersją „Modlitwy Pańskiej”. Przejmująco zabrzmiał śpiew piosenki „Uwierz Polsko…” , w której szczególne słowa to:
„Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!...
Śladem naszych przodków iść będziemy…”
Już po uroczystości młodzież miała czas na wspólne zdjęcia i szczególną rozmowę z Panią Stanisławą Imiołek, której słowa i obecność na zawsze w nas pozostaną…