- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
- monter sieci i instalacji sanitarnych, (HYDRAULIK)
CHARAKTERYTYKA ZAWODU MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH
W BUDOWNICTWIE
1. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawód bardzo uniwersalny, dający kwalifikacje do wykonywania wielu prac budowlanych. Wykonuje w obiektach budowlanych: montaż suchej zabudowy, roboty malarsko-tapeciarskie oraz roboty posadzkarskie i okładzinowe. Celem nauki w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest wykształcenie specjalisty atrakcyjnego na rynku pracy i umożliwienie mu dobrego startu w dorosłe życie. Wszechstronne umiejętności odpowiadają na zapotrzebowanie rynku na „złote rączki” – fachowców, którzy mogą podjąć się różnorodnych zadań związanych z budową i remontem. Ze względu na szeroki zakres uprawnień absolwenci tego kierunku są bardzo pożądanymi pracownikami.
2. Informacje dodatkowe: innowacja "Projektowanie z pasją".
3. Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia
BUD.11. Wykonywanie robót montażowych , okładzinowych i wykończeniowych.
1. Montowanie systemów suchej zabudowy.
2. Wykonywanie robót malarskich.
3. Wykonywanie robót tapeciarskich.
4. Wykonywanie robót posadzkarskich.
5. Wykonywanie robót okładzinowych.
4. Sylwetka absolwenta.
Absolwent kończący szkołę w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych
w budownictwie będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- montowania systemów suchej zabudowy,
- wykonywania robót malarskich,
- wykonywania robót tapeciarskich,
- wykonywania robót posadzkarskich
- wykonywania robót okładzinowych.
Absolwent ma możliwość ukończenia szkoły branżowej II stopnia i uzyskać wykształcenie średnie oraz po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji może uzyskać dyplom w zawodzie Technik robót wykończeniowych w budownictwie.
5. Monter zabudowy i robót wykończeniowych znajdzie zatrudnienie w:
- firmach budowlanych,
- w firmach remontowych,
- w firmach wykonujących roboty wykończeniowe,
- własna działalność gospodarcza.
6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia.
a) pracownia budowlana wyposażonych w próbki i karty katalogowe materiałów budowlanych, modele i rysunki konstrukcji budowlanych i ich elementów, plansze, prezentacje i filmy instruktażowe dotyczące robót suchej zabudowy oraz robót wykończeniowych. Zestaw przepisów prawa budowlanego, normy budowlane, czasopisma specjalistyczne, modele obiektów budowlanych.
b) warsztaty na terenie szkoły, w których są zorganizowane i wyposażone stanowiska do wykonywania ćwiczeń i zadań do robót: suchej zabudowy, malarsko-tapeciarskich, posadzkarskich oraz okładzinowych.
CHARAKTERYSTYKA MONTERA SIECI INSTALACJI SANITARNYCH
1. Monter sieci i instalacji sanitarnej to dziś niezwykle pożądany na rynku, a jednocześnie bardzo wymagający zawód, dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonanej pracy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców branży instalacyjnej oraz budowlanej, którzy cenią pracownika wykwalifikowanego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.
2. Informacje dodatkowe:
3. Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia
BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych.
1. Wykonywanie robót przygotowawczych związanych z budową sieci komunalnych oraz montażem instalacji sanitarnych.
2. Wykonywanie robót związanych z budowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych oraz sieci węzłów ciepłowniczych.
3. Wykonywanie montażu instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
4. Wykonywanie robót związanych z konserwacją, remontem i modernizacją sieci oraz instalacji sanitarnych.
4. Sylwetka absolwenta.
Absolwent kończący szkołę w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
a) wykonywania robót przygotowawczych związanych z budową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych oraz montażem instalacji sanitarnych;
b) wykonywania robót związanych z budową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych oraz sieci i węzłów ciepłowniczych;
c) wykonywania montażu instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
d) wykonywania robót związanych z konserwacją, naprawą i modernizacją sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych oraz instalacji sanitarnych szkoły branżowej II stopnia i uzyskać wykształcenie średnie oraz po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji może uzyskać dyplom w zawodzie Technik inżynierii sanitarnej.
5. Monter sieci i instalacji sanitarnej znajdzie zatrudnienie w:
a) zakładzie pracy stanowiskach montera instalacji sanitarnych (wodociągowych i ciepłej wody użytkowej, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz gazowych)
b) firmach budowlanych i instalacyjnych,
c) warsztatach rzemieślniczych,
d) warsztatach remontowo – montażowych,
d) administracjach domów mieszkalnych.
Może też prowadzić własną firmę instalacyjno-montażową.
6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia.
a)pracownię sieci i instalacji sanitarnych, wyposażoną w: stanowisko komputerowe dla nauczyciela z dostępem do Internetu, projektorem multimedialnym, pakiet programów biurowych, modele i przekroje elementów rurociągów, przybory sanitarne, urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne katalogi maszyn i urządzeń do robót sieciowych i instalacyjnych, schematy budowy urządzeń stanowiących wyposażenie sieci i instalacji sanitarnych, filmy instruktażowe dotyczące montażu, obsługi i konserwacji.
b) warsztaty na terenie szkoły, w których są zorganizowane i wyposażone stanowiska do wykonywania ćwiczeń i zadań związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji sanitarnych.
NOWE KIERUNKI
- monter stolarki budowlanej
- murarz - tynkarz
- betoniarz-zbrojarz
- dekarz
CHARAKTERYTYKA ZAWODU MONTER STOLARKI BUDOWALNEJ
Montuje drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, okna, parapety, schody, balustrady, witryny, bramy i fasady w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej; wykonuje drobne prace murarsko-tynkarskie; usuwa starą stolarkę budowlaną i wymienia na nową; informuje klienta o zasadach konserwacji zamontowanych wyrobów.
Uczeń po ukończeniu szkoły będzie umiał
-Montować, okna i drzwi wewnętrzne i zewnętrzne,
-Montować okna dachowe
-Montować rolety zewnętrzne
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU BETONIARZ-ZBROJARZ
Betoniarz-zbrojarz to osoba, która wykonuje elementy betonowe lub żelbetonowe do konstrukcji nośnych budowli lub elementów wypełniających budowlę, a także tworzy elementy żelbetonowe dróg, mostów, budowli melioracyjnych i innych. Pracownik ten operuje dwoma rodzajami materiałów: betonem i stalą. Do głównych obowiązków osoby tej należy, m.in.: przygotowanie i zmontowanie zbrojenia, przygotowanie, ułożenie mieszanki betonowej, wybór odpowiedniego gatunku stalowych prętów o określonej średnicy oraz przycięcie ich na odpowiedni wymiar i wygięcie w odpowiedni kształt, na miejscu budowy układa zbrojenie w szalunkach i formach w sposób zgodny z projektem konstrukcyjnym. Poza tym zbrojenie ułożone w formach pracownik zalewa betonem oraz nadzoruje proces „dojrzewania" betonu, wyjmowanie z form prefabrykaty i zwilża je wodą.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) przygotowywania i montażu zbrojenia oraz układania zbrojenia w deskowaniu lub formie;
2) wykonywania mieszanek betonowych;
3) układania i zagęszczania mieszanki betonowej w deskowaniu lub formie oraz pielęgnacji świeżego betonu.
Absolwent uzyskuje dyplom potwierdzający kwalifikację: Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich.
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU DEKARZ
z elementami alpinizmu przemysłowego (specjalistyczne prace wysokościowe)
Dekarze należą do grupy wykwalifikowanych pracowników budownictwa poszukiwanych w kraju i za granicą. Praktycznie żadna inwestycja budowlana nie może być ukończona bez wykonania prac dekarskich. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie dekarz jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: pokryć dachowych, obróbek dekarskich (montowanie rynien i rur spustowych), montażu okien połaciowych, wyłazów i świetlików dachowych. W powiecie jak i na terenie Miasta Rzeszowa nie ma szkoły, która kształciłaby w tym zawodzie. Nasza ma nauczycieli teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych, posiada pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu, narzędzia i pomoce dydaktyczne oraz współpracuje
z firmami zajmującymi się pracami dekarskimi. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych dekarzy, których umiejętności i zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości i efektywności wykonywanych prac dekarskich. Osoby przedsiębiorcze mogą podejmować własną działalność gospodarczą lub tworzyć własne firmy budowlane. Na rynku pracy istnieje stałe, stabilne zapotrzebowanie na dekarzy, rosnące w okresach wysokiej koniunktury inwestycyjnej.