14.06.2021r. w kościele pw. Św.Krzyża w Rzeszowie o godzinie 12:00 odbyła się msza św. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Uczestnikami tej uroczystości byli dawni więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, rodziny kacetowskie, inwalidzi wojenni, władze miejskie, wojewódzkie i samorządowe, delegacje szkolne oraz pododdział klasy wojskowej X LO. O godzinie 11.45 poczty sztandarowe: Oświęcimski, Sybiraków, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego czyli naszej szkoły zgromadziły się przed świątynią ,a o 11.55 zostały wprowadzone do kościoła. Msza święta rozpoczęła się o 12.00. a czynny udział w Eucharystii wzięli uczniowie z drugiej klasy liceum wojskowego.
Wykazali się ogromną dojrzałością i z pełną powagą podeszli do wyznaczonych im zadań. Po mszy świętej o godzinie 13:00 rozpoczęła się część artystyczna, prowadzona przez młodzież. Uczniowie odczytali listę 40. nazwisk rzeszowian, wywiezionych w pierwszym transporcie więźniów do KL Auschwitz, 14 czerwca 1940r. Uczestnicy uroczystości mieli także zaszczyt wysłuchać niesamowitej historii życia, którą opowiedziała sama Pani Stanisława Imiołek. Każdy słuchał z ogromnym przejęciem i poruszeniem. Po przemówieniu głównej bohaterki uczniowie czytali fragmenty książki pod tytułem "Jacek w Ravensbruck" autorstwa Pani Janiny Augustynowicz, co wywołało ogromne emocje.
Po zakończeniu obchodów uczniowie mieli możliwość porozmawiania z Panią Stanisławą Imiołek - byłą więźniarką obozu w Pustkowie, KL Ravensbruck ,KL Sachsenhausen, KL Oranienburg w latach 1943-1945. Była to dla nich poruszająca lekcja. Nie brakowało emocji ; wszyscy byli wzruszeni, a Pani Stanisława zaskakiwała wszystkich swoim temperamentem i optymistycznym nastawieniem do życia, mimo ciężkich chwil, które przeszła. Z chęcią odpowiadała na różne pytania i cieszyła się, że młodzież tak aktywnie angażuje się w tego typu uroczystości . Po pouczającej rozmowie młodzież czule pożegnała Panią Stanisławę i nie obyło się bez łez wzruszenia.
Wyjątkową osobą jest dla nas wszystkich inicjatorka obchodów święta, propagatorka pamięci o osobach i wydarzeniach z czasów wojny- Pani Agnieszka Iwaszek, która tworzy miłą, cudowną atmosferę spotkań pokoleń. Dziękujemy za Jej zaangażowanie i ogromną aktywność.