Dnia 10 lutego 2021 roku X Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie przyjęło imię Sybiraków. Właśnie minął rok od tego niezwykle dla nas ważnego, a zarazem zaszczytnego wydarzenia. Data uroczystości nie była przypadkowa, gdyż właśnie 10 lutego przypada rocznica upamiętnienia pierwszej wywózki obywateli polskich w trakcie II wojny światowej na zachodnią Syberię i do północnych obwodów Rosji. Najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się obrać imię Sybiraków, było pragnienie utrwalenia pamięci o wielkiej narodowej tragedii, jaką stanowiły losy tysięcy zesłanych. Nie można budować przyszłości bez pamięci, prawdy i wybaczenia.
Pamięć o Zesłańcach Syberyjskich jest jednym z ważniejszych elementów wspierających proces kształtowania tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego. „Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie” – to właśnie słowa wielkiego wieszcza - Adama Mickiewicza – kierowały nami od samego początku starań o nadanie imienia szkole. Rozumieliśmy, że wybór patrona jest sprawą wielkiej wagi i zawsze wzbudza wiele emocji.
I nam one towarzyszyły, gdyż byliśmy przekonani, że chcemy nosić imię ludzi wyjątkowych, którzy cierpieli i umierali z dala od Ojczyzny.
Nasi uczniowie utożsamiają się z patronem, mają do niego emocjonalny stosunek, ten swoisty mentor stanowi wzór godny naśladowania. Rodaków przymusowo zesłanych na Sybir obrazuje umiłowanie polskości, wygnanie wykształciło w nich cechy tzw. „dobrego człowieka”, nigdy bowiem nie zapomnieli, że są Polakami. Ich wspomnienia są tragiczne i przejmujące w swej treści, ale zarazem zawsze przepełnione wiarą w wolną Polskę. Zesłańcy są więc wyjątkowymi ludźmi, których imię nasi uczniowie prezentować będą z wielkim szacunkiem dla ich trudnych doświadczeń, które przez lata okryte były płaszczem milczenia.