Wystawy o Sybirakach
„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem-staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.
Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski
Z okazji nadania imienia Sybiraków X liceum Ogólnokształcącemu w naszej szkole podjęto szereg działań promujących to wydarzenie. Biblioteka szkolna przygotowała wystawy i ekspozycje dotyczące Sybiraków:
Gułag, Syberia i Sybiracy
W bibliotece szkolnej prezentowana jest wystawa książek ujmujących temat Syberii bardzo szeroko. Ta fascynująca kraina potrafi jednocześni zachwycać i przerażać . Część zgromadzonych książek pokazuje piękno przyrody, niezwykle ciekawą kulturę tego regionu świata. Znajdziemy też pozycje, które nawiązują do dramatycznego oblicza Syberii. To przecież tam powstał Gułag- system obozów pracy przymusowej, do którego zesłano wiele milionów ludzi. Wspomnienia z tego największego więzienia świata są przerażające i głęboko poruszające, niosą ze sobą smutek, strach ale też i nadzieję. Nawet tam, w samym sercu szalejącego piekła pojawia się miłość, opieka, przyjaźnie i okruchy polskości. Wspomnienia Sybiraków to bez wątpienia najbardziej przejmująca część tej wystawy.
Wystawa czynna od stycznia do czerwca 2021r. w czytelni.
Dzieci Syberii
„Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia, czyli dzieci wygnane. Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach w drodze na Syberię. Dzieci umierające z zimna, pragnienia, wycieńczenia, wyrzucane z transportu na kolejowy nasyp. Dzieci pracujące w tajdze przy wyrębie lasu, walczące o chleb. Dzieci osierocone, którym przyszło odgrywać rolę matek i ojców dla swych młodszych sióstr i braci. Dzieci odważne i niezłomne...”/M. Odrobińska: Dzieci wygnane/
Ta wystawa, to wzruszająca opowieść o okrucieństwie zesłania niewinnych dzieci.
Sybiracy- ocalić od zapomnienia
Kiedy zaczęły się zesłania? Jak wyglądał transport więźniów? Jak pracowali Sybiracy?. Prezentowana ekspozycja jest próbą odpowiedzi na te pytania. Przygotowano plansze, na których opisana jest historia zesłań na Syberię w Rosji carskiej i w ZSRR. Można zobaczyć jak wyglądał transport więźniów, ich pobyt na Syberii oraz ciężka praca. Warte obejrzenia są fotografie, kopie dokumentów i listy z zesłania.
Znaki pamięci
Plansza upamiętniająca męczeństwo Sybiraków.
Pamięć zamknięta w pomnikach, tablicach, nagrobkach, twórczości literackiej.
Do obejrzenia w bibliotece szkolnej do czerwca 2021r.
Bohater On! Włącz historię
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania, która jest prowadzona od 2016 roku.
Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.
To już kolejna edycja projektu Bohater-On !, w której brała udział nasza szkoła. Akcja polega na uhonorowaniu żyjących Powstańców Warszawskich poprzez wysyłanie do nich listów i kartek z podziękowaniami. Do projektu przyłączyła się kl.1LO4 – uczniowie wykonali własnoręcznie kartki z podziękowaniami dla uczestników powstania, mieli okazję poznać historie walczących powstańców, ich niezwykłe losy, na zajęciach poświęconych projektowi słuchali piosenek powstańczych , obejrzeli fragmenty filmu Miasto44 . Akcja trwała od początku września do 22 października 2020r.
I międzynarodowa edycja V Ogólnopolskiej akcji
”Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie”
15 października 2020r. nasza szkoła wzięła udział w I Międzynarodowej akcji czytelniczej V edycji Ogólnopolskiej” Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. W tym dniu uczestnicy przynieśli z domu lub wypożyczyli w bibliotece ulubioną książkę.Czytanie odbywało się na każdej przerwie i brali w nim udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele .
Akcja realizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom”. Uczestniczyliśmy w niej po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.
Celem akcji była:
*promocja czytelnictwa;
*uświadomienie uczniom,że czytanie jest ciekawe;
*przekonanie uczniów ,że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu;
*zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu;
*integracja środowiska szkolnego.
„Zaginiona korona”
15 września 2020r.klasa 2TAS miała przyjemność uczestniczyć w grze miejskiej on-line „Zaginiona korona”, przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie w ramach Narodowego Czytania 2020. Uczniowie zmierzyli się z zagadkami, zaszyfrowanymi wskazówkami, rozwiązywali rebusy i odgadywali ludowe porzekadła. Na zwycięzców czekał słodki upominek ufundowany przez bibliotekę szkolną.
Narodowe czytanie” Balladyny” Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie to akcja wspólnego, publicznego czytania dzieł z kanonu literatury polskiej. Została ona zainicjowana w 2012r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i ma na celu propagowanie literatury narodowej.
W 2020roku, w trakcie dziewiątej odsłony czytaliśmy wybitne dzieło polskiego romantyzmu „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Od 7 do 11 września uczniowie poszczególnych klas wcielali się w role głównych bohaterów i odczytywali fragmenty dramatu. Akcję przygotowali nauczyciele poloniści oraz bibliotekarze. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi wydaniami dzieła Słowackiego.
Z powodu pandemii zachowano wszelkie środki ostrożności.
Dziękujemy wszystkim naszym lektorom za uczestnictwo w tej pięknej akcji.